TKP: “Aynı gemide değiliz”

Türkiye Komünist Partisi (TKP), 31 Mart yerel seçim programı kapsamında “Paranın saltanatı varsa halkın TKP’si var” ve “Aynı gemide değiliz” sloganlarıyla İstanbul Kartal’da coşkulu bir miting düzenledi.

Kürsü sunumunu tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’ın yaptığı mitingde Yapıcılar grubu da mitingin başında, konuşma aralarında ve sonunda sahne aldı.

Okuyan: “Bu köhne düzeni yıkacağız”

Mitingde ilk sözü TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan aldı. İçinden geçilen süreçte meselenin yurtsever gibi, devrimci gibi, komünistçe, ileri, gelişkin, aydınlık, güzel ve yeni bir Türkiye yaratma meselesi olduğunu söyleyen Okuyan, şöyle devam etti:

İnsanların inançları kendine, inanma ve ibadet özgürlüğü olacak ancak din işleri siyasetten ve kamusal alandan çıkarılacak. Başka? Sosyalizm, bağımsızlık ve egemenlik demek. NATO’dan çıkılacak. Şimdi efendim gerçek değilmiş, çıkmak için 15 yıl gerekirmiş, dünyadaki dengeler izin vermezmiş. Ne münasebet! ABD ve bütün yabancı üslere el konacak. Türkiye’nin AB kapılarında sürünmesi sona erecek. O AB Türkiye ekonomisini daha da kırılganlaştırdı, tarımı çökertti. Sosyalist bir Türkiye gerçekten bağımsız ve egemen bir ülke olacak. Evet biz eşitsizlik, adaletsizlik, yoksulluk, işsizlik, krizler, savaşlar üreten bu köhne düzeni yıkacağız. Dürüstçe söylüyoruz. Yı-ka-ca-ğız!

Maçoğlu: “Şimdi sosyalistler geliyor”

Okuyan’dan sonra Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) TKP listelerinden seçime girecek Dersim adayı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Mazgirt adayı Derya Öz kürsüye çıktı.

Sosyalistlerin, yurtseverlerin, komünistlerin, bu ülkenin emekçilerini yok etmeye çalışanların tekerine çomak sokacağını ve sosyalizmin bir ütopya olmadığını herkese göstereceklerini belirterek “Şimdi sosyalistler geliyor, şimdi komünistler geliyor. 31 Mart’ta komünistleri destekleyin, TKP’ye oy verin yoldaşlar. Sizleri üyesi olduğum SMF adına selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Derya Öz ise zenginlerle emekçiler arasındaki uçuruma inat meydandaki coşkuyu ülkenin dört bir yanında taşıyacaklarını ifade etti.

Güner: “Bu hesap burada bitmez”

Gazeteci-yazar Enver Aysever ile komünist şair Nihat Behram’ın kısa konuşmaları ile Nejat Yavaşoğulları’nın şarkıları sonrası TKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zehra Güner konuştu.

İstanbul’a baktıklarında yağmalanan, talan edilen, gericileştirilen, kadınların eve kapatıldığı, kadın emeği sömürüsünün ve kadın cinayetlerinin olduğu, itaatin dayatıldığı, kamu mallarının patronlara peşkeş çekildiği, kent dokusunun yerle bir edildiği bir kent gördüklerini söyledi, “Ama bilsinler, bilsinler dostlar, bu hesap burada bitmez” diyerek konuşmasını noktaladı.

Miting de Yapıcılar grubu ile son buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir