Sudan’da çatışmalarda 7 kişi yaşamını yitirdi

Sudan’da güvenlik kuvvetleri ile protestocular arasında çıkan çatışmada 7 kişi hayatını kaybetti. Göstericiler askeri geçiş hükümetine karşı sivil hükümet talepleri gerçekleşene kadar sokakları terk etmeyeceklerini söylüyorlar.

Sudan’ın başkenti Hartum’da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda en az 7 kişi hayatını kaybetti. Sivil hükümet taleplerinin yükseldiği gösterilerde, ordu karargahının önünde oturma eylemi yapanların açılan ateş sırasında öldüğü belirtiliyor. Çatışmalarda onlarca kişinin ise yaralandığı aktarıldı.
Göstericiler, askerleri ölümlerden sorumlu tutarken, ordu kimliği belirlenmeyen grupları suçluyor.

Sudan, Ömer el Beşir’in devrilmesinden bu yana askeri geçiş konseyi tarafından yönetiliyor. Göstericiler 6 Nisan’dan beri, Beşir’in ordu tarafından devirmesinden 5 gün önce, karargah önündeki meydanda protestolara devam ediyordu.

Başlarda, göstericiler ile generaller arasında görüşmelerde ilerleme kaydedilmesine dair küçük de olsa bir işaret vardı. Bununla birlikte, pazartesi gecesi yaşanan şiddet olaylarından az önce her iki tarafta yeni bir yönetimi kabul ettiklerini açıklamışlardı.

Sokaklarda artan silahlı çatışmalar ordu içindeki bölünmeleri ve süreci istikrarsızlaştırma girişimi olarak değerlendiriliyor.

Bazı generaller ordunun büyük imtiyazlarına rağmen hayal kırıklığına uğramış hissederken, göstericiler istediklerini alana kadar sokakları terk etmeyeceklerini söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir