Siirt’te AKP’li adaydan başvuru: “HDP’li aday KHK’yle ihraç, mazbata bana verilsin”

Resmi olmayan sonuçlara göre Siirt’te HDP’nin adayı yüzde 48.36 (33 bin 227), AKP’nin adayı Ali İlbaş ise yüzde 46.01 (31 bin 611) oy aldı. AA’nın haberine göre İlbaş, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) iletilmek üzere il seçim kuruluna bugün dilekçe verdi.

Dilekçede HDP’li adayın daha yüksek oy aldığı ancak seçilme yeterliliğini sağlayamaması nedeniyle mazbata verilmemesi gerektiği ifade edilerek, Işık’ın PKK bağlantılı olduğu gerekçesiyle 667 sayılı KHK’yla Batman Valiliği’nin taşeronunda çalışırken ihraç edildiği ifade edildi.

KHK’lilerin bir daha kamu görevinde istihdam edilemeyeceğine dair bir kural olduğu aktarılan dilekçede “HDP belediye başkan adayı Işık’a mazbata verilmemesi ve mazbatanın en çok oy alan sonraki adaya verilmesini arz ve talep ederim” dendi.

AKP il başkanlığı da benzer talepli bir dilekçeyi YSK’ya gönderilmek üzere il seçim kuruluna sundu.

Bağlar’da AKP’li aday “KHK’liye değil, en yüksek ikinci oyu alana verilsin” demişti

AKP Diyarbakır Bağlar Belediye Başkan adayı Hüseyin Beyoğlu, HDP’nin Bağlar adayı Zeyyat Ceylan’ın öğretmen olarak görev yapmakta iken KHK kapsamında ihraç edildiği için mazbata alamayacağı iddiasının yer aldığı dilekçesi ile İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulunarak mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan adaya mazbata verilmesi gerektiğini savundu.

HDP’nin Kars Dağpınar Belde Belediyesi Eş Başkanı Abubekir Erkmen’e ise, KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir