Libya’da General Hafter, Trablus’a saldırı emri verdi

Libya’da General Halife Hafter komutasındaki güçler başkent Trablus’a doğru ilerliyor. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, General Halife Hafter’e bağlı güçlerin başkent Trablus’a yaklaşması üzerine seferberlik ilan etti.

Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter kendisine bağlı güçlerle, başkent Trablus’a doğru bir harekat başlattı. Birlemiş Milletler (BM) tarafından tanınan, AB tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) kontrolündeki Trablus’a saldırı emri vererek Hafter, hükümetle olan husumetini tehlikeli bir seviyeye taşıdı.Trablus’a doğru ilerleyişe geçen Hafter güçleri, başkentin 100 kilometre güneyinde yer alan Garyan’da kontrolü sağladı.

Haftar saatler öncesinden yayınladığı, ‘Trablus’u kurtarmak için operasyon’ isimli videoda, “Trablus’un eteklerinde konuşlanmış ordumuz için. Bugün yürüyüşümüzü tamamlıyoruz… Kısa bir süre sonra başlayacağız” dedi. Haftar, “Bugün baskıları altında bulunan toprağı sallayacağız” diye ekledi.

Başbakan Fayez al-Serraj’a müttefik kuvvetlerle Çarşamba günü yaşanan çatışmalar sonrasında, Hafter güçleri Garyan’ı ele geçirip, doğudaki Bingazi kalesinden batıya doğru ilerlememeye başladı.

ABD Genel Sekreteri Antonio Guterres, Trablus’ta uluslararası bir barış anlaşması imzalamaya çalışıyordu. Daha önce her iki tarafa da sükunet çağrısında bulunmuştu.

Gelişmeler, 2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana Libya’da yeni güç ilişkilerinin şekillenmeye başladığını işaret ediyor. Ülke, Trablus’taki Batı destekli hükümet ile Kaddafi’nin çöküşünden bu yana Haftar’a müttefik paralel bir yönetim arasında bölünmüştü.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, General Halife Hafter’e bağlı güçlerin başkent Trablus’a yaklaşması üzerine seferberlik ilan etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir