Kadın düşmanları da polisten nasibini aldı

Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmak isterken polis saldırısına uğrayan kadınları “Taksim’de ezana saygısızlık ettiler” diyerek hedef göstermesinin ardından bir grup İslamcı “Ezana uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla İstiklal Caddesi’ne çıktı. İslamcı grubun eylemini bir süre müdahale etmeden izleyen polis, eylemi sürdüren İslamcıları plastik mermi sıkarak dağıttı.

“Kadınlara uygulanan şiddeti yalan haberlerle örtemezsiniz”

8 Mart’ta Feminist Gece Yürüyüşü’nü düzenleyen kadınlar da iktidar medyasının ve Tayyip Erdoğan’ın “ezana saygısızlık ettiler” şeklinde kendilerini hedef göstermesi karşısında bir açıklama yayımladı.

Kadınlar polisin kadınların önüne barikat kurarak caminin olduğu bölgede sıkıştırıp yürüyüşü engellediğini, kadınlara gaz sıkarak saldırırken ezanın okunmasına aldırış etmediğini belirtti.

On binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzerinin ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemeyeceğini belirten kadınlar, “Başka kılıflara bürünmeye çalışılsa da bunun adı, kadın düşmanlığı” dedi.

Kadınların açıklamasının tam metni:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de 17. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan/katılmaya çalışan on binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi de yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemez. Başka kılıflara bürünmeye çalışılsa da bunun adı, kadın düşmanlığı.

16 yıldır bağımsız feministler tarafından sorun yaşanmadan yapılan bu yürüyüş, bu sene engellenmeye çalışıldı. Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi.

8 Mart’ta sesini yükseltmeye gelen kadınların kalabalığı polis barikatları arasına sıkıştırılmaya çalışıldı. Sığmadık. 16 yıldır yürüdüğümüz güzergâhta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor.

Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere…

Biz 17 yıldır o caddedeyiz, her yıl aynı saatte sesimizi yükseltiyoruz. Toplumu bölen değil, beraber eşit ve özgür bir hayatı kuracak politikalarda ısrarcı olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz. Biz kadınların derdi ortak; bizim derdimiz patriyarkayla, kadın düşmanlığıyla!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir