İsrail’den Gazze’ye saldırılar: Hamas lideri Haniye’nin ofisi vuruldu

Gazze Şeridi’nden atılan bir roket, bugün (25 Mart) sabah saatlerinde Tel Aviv’in kuzeyindeki Şaron bölgesinde bir eve isabet etmesi sonucu 7 kişi yaralandı. Bunun üzerine İsrail işgal güçleri, bölgedeki birliklere takviye yaparken, Gazze’ye açılan Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarını kapattı.

Artan gerginlik nedeniyle, İsrail’in güneyindeki tren seferleri iptal edildi, sığınaklar açıldı.

İsrail makamları ayrıca, sınıra yakın bölgelerde yaşayan Yahudi yerleşimcilerden, olası saldırılarına cevaben Gazze’den yapılması “muhtemel” roket atışlarına karşı yakınlardaki sığınaklara gitmek üzere hazırlıklı olmalarını istedi.

Gazze’ye saldırılar başladı

İsrail işgal güçleri, saat 18.48’de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Gazze Şeridi’ndeki Hamas’a ait hedefleri vurmaya başladık” ifadesini kullandı, açıklamada daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, bölgedeki görgü tanıkları, İsrail savaş uçağının Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait bir noktayı ve Han Yunus ile Refah kentlerindeki bazı tarım arazilerini vurduğunu aktardı.

İsrail savaş uçakları, Gazze kentinin batısındaki Er-Rimal Mahallesi’nde bazı noktaları ve Gazze kentinin orta kesiminde bulunan Multezim Sigorta ve Yatırım Şirketi binasını da bombaladı.

Haniye’nin ofisi bombalandı

İsrail savaş uçakları Gazze’nin batısındaki Er-Rimal Mahallesi’nde yer alan Hamas lideri İsmail Haniye’nin ofisine saldırı düzenledi. Saldırıda ofisin tamamen yıkıldığı belirtildi.

Saldırı anında Haniye’nin ofiste olmadığı bildirildi.

Öte yandan İsrail işgal güçleri de, Heniyye’nin ofisinin vurulduğunu Twitter üzerinden doğruladı.

Filistinli gruplar saldırılara karşılık veriyor

Filistinli direniş gruplarının oluşturduğu “Ortak Operasyon Odası”, işgal güçlerinin saldırılarına karşılık Gazze Şeridi çevresindeki yasadışı Yahudi yerleşim yerlerine roket atışları gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Öte yandan Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise İsrail’in saldırılarında şu ana kadar en az 7 Filistinlinin yaralandığı kaydedilirken, yaralıların sağlık durumuna ilişkin bilgi verilmedi.

Hamas: “Mısır’ın arabuluculuğunda ateşkes sağlandı”

İlerleyen saatlerde Hamas, Mısır’ın arabuluculuğunda Gazze’de ateşkes sağlandığını duyurdu.

Konuya ilişkin İsrail tarafından henüz bir açıklama gelmezken, işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik saldırıları sürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir