İmamoğlu: “Kişiye, gruba, cemaate hizmet dönemi bitti, şeffaf olacağız”

Tayyip Erdoğan’ın “topal ördek” benzetmesine “Kastedilen Meclis üstünlüğüyse biz onu aşarız. Öyle bir şeffaflık göstereceğiz ki, toplum bile şaşıracak” yanıtı verirken, bütçe kesintisi iddiası için “Bütçeye dokunamazlar. Merkezi hükümet desteğini kesebilirler ama zaten biz ona göre plan yapmadık” dedi. İmamoğlu, İstanbul’da adama, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara hizmet döneminin bittiğini de söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi olmayan sonuçlara göre yeni başkanı Ekrem İmamoğlu, gün içinde yaptığı açıklamalarla itirazlar sonrası yapılan sayımlara ilişkin konuştu, Tayyip Erdoğan’ın “topal ördek” benzetmesine yanıt verdi, Saray iktidarının belediye bütçesinde kesintiye gidip ihaleleri onaya bağlayacağı iddialarını değerlendirdi.

“Erdoğan’ın kastı Meclis üstünlüğüyse biz onu şeffaflıkla aşarız”

Güngören Semt Pazarı’nı ziyaret eden İmamoğlu, Erdoğan’ın “topal ördek” benzetmesi için şöyle konuştu:

Kastedilen Meclis’teki bir üstünlük ise biz onu aşarız. Önemli olan hizmet değil mi? Öyle bir şeffaflık göstereceğiz ki toplum bile şaşıracak. Onlar görmedikleri şeffaflığı görecek.

Ama topal ördek kastında topal veya çolak gibi engelli tariflerini kastediyorlarsa bence bundan çok alınanlar olur. Bakın Avcılar’da iki kolu olmayan pırıl pırıl belediye başkanımız var. Dünyada nice engelli başarılı insanlar var. Yanlış bir tarif yapmış. Topal olmak, engelli olmak bir eksiklik değil.

“İlave desteği kesebilirler ama bütçeye dokunamazlar”

İmamoğlu, Euronews’a yaptığı açıklamada ise belediye bütçesinde kesintiye gidileceği iddiasını değerlendirdi. Türkiye’nin bir bütçe disiplini olduğunu, İstanbul’un payının anayasal kurallar ile belirlendiğini, cumhurbaşkanının bir bütçe kesintisi yapma hakkı olmadığını hatırlatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

Merkezi hükümetin farklı desteklerle İstanbul’a katkı sunduğu ilave kaynakları vermeyebilir. Ama zaten biz ona ihtiyaç duyarak beş yılı yöneteceğimizi düşünmedik. Biz işbirliğine açığız. Kapıları çalacağız. Neticede ben bu şehri yönetiyorsam kendileri de İstanbul’da yaşıyor. Aramızda asla bir duvar, mesafe olamaz. Kapıları çalacak kişi ben olurum.

“Adama, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara, derneklere hizmet işi bitti”

İmamoğlu, akşam saatlerinde ise Sancaktepe’deki seçim merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

AKP’nin itirazları sonucu 11 ilçede yapılan yeniden sayım işlemlerinin bittiğini farkın ancak 19 bin 552’ye indiğini açıklayan İmamoğlu, kalan sayım işlemleri sonrasında 18-20 arasında bir fark ile sayımların sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

AKP cephesinden yapılan “11 bin oy düştü” gibi açıklamaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden İmamoğlu, Anıtkabir eleştirisi için de “Açıklama yaparken ‘Sağa sola giderek imza atıyor’ diyenlere duyuyorum, Anıtkabir’e gitmek sağa sola gitmek değildir. Memlekete özendir, birliğine, dirliğine olan saygıdır. İlk yapmam gereken şeyi yaptım, Anıtkabir’e ziyaret ettim” dedi.

Binali Yıldırım’ın sadece 3 bin oy öndeyken “Kazandık” açıklaması yapmasına, AKP teşkilatının İstanbul’a teşekkür pankartları asmasına değinen İmamoğlu, “Bana bu eleştirileri yöneltmeden önce bunları eleştirsinler, sonra Anıtkabir eleştirilerini alırım” dedi.

İmamoğlu, seçim sonrası toplumda oluşan mutluluğu gözlemlediklerini, bu nedenle bir an önce göreve başlamak istediklerini ifade etti ve şöyle ekledi:

Adama, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara, derneklere hizmet işi bitti. İstanbullulara hizmet dönemi başlayacak. Öyle şeffaf bir dönem başlayacak ki; inanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en kritik odaları, makamım dahil toplumun gözü önünde olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir