Dünyada 8 Mart: Kadınlar İspanya’da 24 saatlik grev ilan etti

Kadınlar 8 Mart 2019’da dünyanın dört bir yanında şehirleri, meydanları, sokakları mora boyadı. Eylemlerde cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet, kürtaj hakkına yönelik talepler öne çıktı. Kadınlar, Uluslararası Kadın Grevi için mücadele birliği çağrısında bulundu.

İspanya

İspanya, kadın grevine katılımın ve sokak eylemlerin en coşkulu geçtiği ülkelerden biriydi. Feminist örgütler ve sol partiler 24 saatlik kadın grevi ilan ederken başkent Madrid’de 350 bin, Barselona ve Valensiya’da 200 bini aşkın kadın meydanlarda toplandı. Sokak eylemlerine katılımın geçen seneye göre daha kitlesel olması dikkat çekti.

Barselona’da anayolu kapatarak oturma eylemi yapan kadınlar, polislerce gözaltına alındı.

İtalya

Kadınlar İtalya’da, cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddete karşı grevdeydi. Binlerce kadın “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyerek sokakları doldurdu. Kadınlar evlerinin pencere ve balkonlarından da yürüyüşe destek verdi.

Almanya

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün resmi tatil ilan edildiği başkent Berlin’de kadınlar sokaktaydı.

Filipinler

Filipinler’deki eylemlerin başlıca gündemlerinden birisi ülkenin kadın düşmanı başkanı Rodrigo Duterte idi. Başkent Manila’da toplanan binlerce kadın, tecavüz hakkında şakalar yapan Duterte karşıtı sloganlar eşliğinde başkanlık sarayına yürüdü.

Latin Amerika

Kadın cinayeti oranlarının yüksek olduğu Honduras ve El Salvador’da kadınlar, 8 Mart’ı sokaklarda karşıladı. Arjantin’de cinsiyet ayrımına ve kadına yönelik şiddete karşı eylem yapan kadınların gündemlerinden birisi de geçen yıl parlamentoda reddedilen kürtaj yasası idi.

Kaynak: Sendika.Org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir