Didim’de balık çiftliği isyanı

Aydın’ın Didim ilçesinde yapılması planlanan balık çiftlikleri vatandaşların tepkisine neden oldu. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, “Didim halkının bunu kabul edilmesi mümkün değil. Bu proje çocuklarımızın geleceğine ihanettir” dedi.

Didim ilçesinde yapılması planlanan balık çiftlikleri ve Su Ürünleri Tarımsal Organize Sanayi (OSB) bölgesinin, fizibilite raporu öncesinde toplantının yapılacağı otel önünde protesto eylemi düzenlendi. Otel yolunda yürüyen kalabalık grup, zincir şeklinde sıralandı. Gruba seslenen Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim’e gelen misafirleri en iyi şekilde karşılayacaklarını belirterek, “Yaşadığımız yerin havasının toprağının kirlenmemesi için demokratik hakkımız yerine getireceğiz. Biz yatırımlara karşı değiliz, sadece yatırımın yerinin yanlış olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.

“KORUMUYOR YOK EDİYORUZ”

Protestoya ilişkin açıklama yapan Başkan Atabay, “Bir tarafta, Kuşadası’na kadar uzanan yaklaşık 11.000 ha büyüklükteki Menderes Deltası 1. Derece Doğal Sit Alanı, diğer tarafta  alanın içinden geçen Tarihi Apollon Tapınağı ile Filozoflar şehri Milet antik kentini bir birine bağlayan Kutsal Yol 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ve aynı zamanda Didim yarımadasının eşsiz denizi, havası, ve doğal güzellikleri. Karşımızda da, 1662 parsel üzerinde kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi. Ne acıdır ki; bu toplantı korunması gerekli alanları geliştirme ve  kentimizin turizmine kazandırma kentimizin ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisine katkıda bulunacak bir turizm cazibe merkezi haline nasıl getiririz toplantısı değil. Bu korunması gerekli alanların tam ortasında, ‘Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’ nasıl kurarız toplantısı” diye konuştu.

“GELECEĞİMİZE İHANET”

Doğayı ve turizmi yok sayan raporu kabul etmeyeceklerini belirten Atabay, “Sadece günlük kullanılacak yem tonajı ile, hakim rüzgarın da kuzeyden esmesi ile birlikte, tüm doğaya zararlı atık maddeler ve ağır endüstriyel koku kentimizin en önemli turizm sahili olan Altınkum bölgesine sirayet edecektir. Bu durum kentimizin tescilli, tabiri caizse şifalı olarak görülen havasının olumlu etkisini kaybetmesine hatta zamanla, solunması zor bir hale gelmesine sebep olacaktır. Hava kirliliğinin yanı sıra, temizliği ve sağlığı için yoğun çaba sarf ettiğimiz sahillerimizin, kurulması planlanan sanayi bölgesinin oluşturduğu fiziksel atıklar sonucu, denize girmenin dahi tehlikeli olduğu bir alana dönüşecektir. Doğayı ve insanı hiçe sayan bu raporun, Didim halkı tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu hem kendi vizyonumuza, hem kentimiz için koyduğumuz hedeflere hem de çocuklarımızın geleceğine ihanettir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir